Dzięki naszej duńskiej koncepcji nearshoringu ułatwiliśmy rozwijającym się firmom znalezienie wykwalifikowanych programistów i testerów

W ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy EPICO pomogło szybko rozwijającej się duńskiej firmie eloomi zbudować w Polsce dodatkowy, 10-osobowy dział rozwoju.

Kenneth Granno z firmy eloomi właściwie każdego tygodnia dostaje dziesiątki propozycji współpracy od firm konsultingowych i rekrutacyjnych, które oferują pomoc w znalezieniu wykwalifikowanych programistów i testerów.

eloomi faktycznie potrzebuje wsparcia w tym obszarze. Obecnie firma zatrudnia ponad 100 pracowników oraz pomaga międzynarodowym organizacjom szkolić i rozwijać pracowników za pomocą platformy online do nauki i rozwoju. W krótkim okresie eloomi planuje jednak podwoić liczbę pracowników, szczególnie w obszarze IT, dlatego potrzebuje wykwalifikowanych programistów zarówno do front-end, back-end, jak i QA.

 

Skalowanie i dynamiczny rozwój naszego biznesu jest szczególnym wyzwaniem w Kopenhadze, gdzie znajduje się nasza główna siedziba i gdzie prowadzimy wszystkie prace rozwojowe nad naszymi produktami i projektami. Największym problemem jest znalezienie ludzi o odpowiednich kompetencjach. – opowiada Kenneth Granno, wiceprezes ds. produktów i technologii w eloomi

Duńska firma znajduje umiejętności w Polsce

Odpowiedzią na wyzwania eloomi było rozwiązanie firmy konsultingowej EPICO w postaci usług nearshoringu opartych na zasobach specjalistów z Polski.

"Podczas analizy potrzeb nawiązaliśmy dobrą relację z EPICO. Mówią językiem, który rozumiemy i mają dobre podejście, polegające na znalezieniu określonej liczby potencjalnych kandydatów w Polsce, a następnie organizacji rozmów kwalifikacyjnych i testów. W ten sposób mamy pewność, że trafiają do nas ludzie o odpowiednim nastawieniu, kulturze i osobowości, ludzie, którzy pasują do naszej organizacji i potrafią rozwiązywać problemy" – mówi Kenneth Granno.

Współpraca z EPICO rozpoczęła się dwanaście miesięcy temu. Dzięki niej eloomi zbudowało w Polsce solidny zespół programistów, składający się z ponad dziesięciu osób.

Bazując na rekomendacjach EPICO, stanowisko tech leadera zostało obsadzone jeszcze przed zatrudnieniem pozostałych pracowników do biura w Polsce.

Założeniem naszej współpracy od początku było, aby znaczna jej część odbywała się online, a jak stopniowo przekonało się wiele firm, efektywną i udaną relację można z powodzeniem rozwijać właśnie wirtualnie:

Udało się nawiązać bliską współpracę między naszymi oddziałami. Każdego ranka organizujemy spotkanie online, na którym omawiane są projekty na dany dzień, a na bieżąco komunikujemy się za pośrednictwem Discorda. To rozwiązanie działa bez zarzutu. Ale nie możemy też doczekać się, kiedy będziemy mogli spotkać się wreszcie twarzą w twarz i uścisnąć dłonie naszych nowych polskich kolegów.

mówi Kenneth Granno

Wykwalifikowani programiści

Współpraca z EPICO od początku przebiegała bardzo dobrze i pozwoliła eloomi w krótkim czasie pozyskać nowych programistów z wysokimi kompetencjami, ale jednocześnie ludzi, którzy pasują do sposobu pracy firmy.

"Sami nie bylibyśmy w stanie znaleźć tylu odpowiednich kandydatów do pracy w tak krótkim czasie. To było niewątpliwie osiągnięcie EPICO. Dodatkowo, dzięki temu, że programiści są zatrudnieni przez EPICO i pracują na co dzień w Polsce, nie musimy szukać nowych biur i ponosić wielu dodatkowych kosztów stałych, które mogłyby okazać się sporym obciążeniem finansowym" – mówi Kenneth Granno.

Jest on bardzo pozytywnie zaskoczony liczbą wykwalifikowanych absolwentów w Polsce i ich wysokim poziomem zawodowym.

"Pod wieloma względami konsultanci IT z Polski są bardzo podobni do nas pod względem kulturowym. Są zorientowani na wysoką jakość i etykę pracy, chętnie też wyrażają swoje zdanie i podejmują inicjatywę. Dzięki temu współpraca między siedzibą w Dani i oddziałem w Polsce układa się bardzo dobrze. W efekcie zapewnia nam to jeszcze lepszy produkt końcowy, spełniający standardy, które sobie wyznaczyliśmy" – stwierdza.

Kenneth Granno zauważa również, że geograficzna bliskość Polski i Danii jest istotną zaletą w kontekście tworzenia wspólnej kultury organizacyjnej:

Kiedy organizujemy jakieś wydarzenie czy spotkania niezwiązane z pracą, na przykład turnieje w Counter-Strike'a, nasi polscy koledzy mogą z łatwością do nas dołączyć, ponieważ nie musimy brać pod uwagę różnic czasowych. A jak tylko COVID-19 się skończy, łatwo będzie nam się spotkać w Polsce lub w Danii.

Jak wygląda współpraca eloomi i EPICO?

  • W początkowej fazie współpracy dużo czasu poświęcono na wzajemne poznanie się, ponieważ bliskie stosunki między EPICO i eloomi stanowią podstawę do wyboru właściwych konsultantów IT.
  • Obecnie współpraca przebiega w ten sposób, że eloomi wysyła zapytanie do EPICO, po czym obie strony wspólnie decydują o zapotrzebowaniu na kandydatów do pracy oraz określają kompetencje i poziom doświadczenia na stanowisku wymaganym przez eloomi.
  • Dla przykładu, mogą to być młodsi programiści, tech liderzy lub całe zespoły składające się z osób o różnych poziomach doświadczenia i umiejętności.
  • Następnie EPICO, bazując na swojej unikalnej sieci kontaktów i bogatej bazie CV wykwalifikowanych specjalistów, przedstawia eloomi propozycje kandydatów spełniających kryteria wyszukiwania.
  • Gdy eloomi dokona wyboru osób do dalszego etapu rekrutacji, EPICO organizuje rozmowy rekrutacyjne z kandydatami, które przeprowadzane są już samodzielnie przez eloomi.
  • Jeśli po stronie eloomi istnieje potrzeba przyjrzenia się większej liczbie osób, EPICO dokonuje ponownej selekcji i przedstawia kolejnych kandydatów do rozmowy rekrutacyjnej.